این كلمه توحید است و مفهوم ان گواهی دادن  و معتقد شدن بر اینكه هیچ معبود برحقی جز خدا نیست و غیر او دیگر هیچ موجودی حق بندگی را نداشته و سزاوار ان نیست و هر فرد مسلمان باید این کلمه را بر زبان نطق کند و بر قلب خود تصدیق نماید و به افعال و سلوک خود ظاهر کند

پس همین است شهاده ان لا اله الا الله و توحید خدا در عبادت و هین است معنی کفر به طاغوتها و ایمان به خدا در قول خداوند (فمن یکفر بالطاغوت و یومن بالله فقد استمسک بالعروة الوثقی لا انفصام لها ...) *1 ترجمه:پس هر کسیکه به طاغوت < شیطان و بتها و غیره > کفر بورزد و به خدا ایمان بیاورد به محکم ترین دستاویزی در اویخته است که اصلا گسستن ندارد.

و هر چیزی که بغیر از خداوند پرستش کرده شود بر ان طاغوت اطلاق می شود چنانچه امام مالک گفته است چه از حیوان باشد ویا از انسان باشد و سنگ و قبه و غیره .

و معنی ایمان به الله مختص کردن عبادت فقط برای خداوند است که با کمال محبت او بعمل اید و بی نهایت در حد انکسار و عاجزی انجام گیرد . و مسلمان باید فقط از او اطاعت کند و تسلیم امر او گرددو همین است حقیقت معنی (لا اله الا الله ) چنانچه رسول (صلی الله علیه و سلم ) به وفد طایفه عبد القسیس فرمودند که ایمان چیست ؟ فرمودند (( شهادة ان لا اله الا الله ...)).

و معنی ((شهادة ان محمدا رسول الله )) گواهی دادن و به یقین دانستن است که محمد (صلی الله علیه واله وسلم) رسول خدا است و خداوند ایشانرا برای تبلیغ رسالت مامور کرده است و پیروی کردن از او به هر چه که امر کند و یا از ان منع کند واجب است پس هر کس از سنت او اعراض کند مسیرش اتش دوزخ است و همچنان باید یقین کرد که ایشان رسالت خود را کاملا برای مردم بیان کرده اند و ایشان را خداوند به رسالت اکرام نموده اند ولی او را شریک عبادت با خداوند قرار دادن  هر گز جایز نیست

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 5 آذر 1388    | توسط: احمد احمدی    |    | نظرات()