تبلیغات
تلویزیون ایران - نوبل تا صلح واقعی
نوبل تا صلح واقعی
حسین محمدی فومنی
در روزهای اخیر جهانیان شاهد اعلام اهدای جایزه صلح جهانی نوبل به باراك اوباما رئیس جمهور دمكرات آمریكا بودند، این جایزه نوزدهمین جایزه صلح برای آمریكا و سومین جایزه صلح برای روسای ایالات متحده است، كه پس از نود سال به آمریكا آورده شده است.

 ارزش مادی این جایزه یك مدال طلا، یك لوح افتخار و 4/1 میلیون دلار می باشد. روسای جمهور گذشته آمریكا كه این جایزه را دریافت كرده اند عبارتند: از تئودور روزولت در سال 1906 برای ایجاد صلح بین ژاپن و روسیه، وودرو ویلسون در سال1919 ، جیمی كاتر در سال 2002 ، هستند.

در وصیت نامه آلفرد نوبل آمده است: این جایزه باید به كسی داده شود كه بهترین و بیشترین كوشش را در راه برادری ملل یا انحلال یا کاهش ارتش ها یا تشكیل و ترغیب كنفرانسهای صلح كرده باشد.

 جایزه صلح تنها جایزه نوبل است كه در استكهلم داده نمی شود این جایزه هر ساله در اسلو پایتخت نروژ اهدا می گردد. این در حالی است كه رئیس جمهور آمریكا پس از اعلام جایزه صلح آن را متعلق به همه مردم آمریكا دانست.

 این خبر بازتاب رسانه ای گسترده ای در محافل سیاسی و دولتها داشته به طوری كه مطبوعات آمریكا از جمله روزنامه تایمز آن را زودرس و نابهنگام دانسته است.

 دو تن از دریافت كنندگان جایزه صلح نوبل در سالهای گذشته "لخ والسا" از كشور لهستان و "ادو پرز اسكیوال" از آرژانتین و تعداد بیشماری از دولتمردان و مدافعان به اصطلاح حقوق بشر آن را غیر عادلانه و نابهنگام می دانند زیرا در 9 ماه زمامداری رئیس جمهور آمریكا هیچ گونه كاری كه بر اساس گفته های "آلفرد نوبل" باشد، انجام نشده است.

 البته بعضی از طرفداران حاكمیت آمریكا آن را به عنوان تشویقی در راستای ادامه برقرای صلح در جهان به رهبری آمریكا می دانند. اما هم اكنون قوای نظامی آمریكا به بهانه ایجاد صلح و امنیت و دموكراسی در دو كشور افغانستان و عراق در منطقه خاورمیانه حضور دارند و عملا درگیر جنگ و نبرد و اشغالگری هستند.

در یك نگاه می توان اهدای جایزه صلح به دولت دمكراتها را به نوعی تلطیف چهره جنگی آمریكا در جهان و مقدمه عقب نشینی از خاك كشورهای عراق و افغانستان بر شمرد تا آیندگان به مانند عقب نشینی و شكست در جنگ ویتنام از آن یاد نكنند.

به عبارتی دیگر می خواهند در پرتو جایزه صلح نوبل ضعف نظامی آمریكا پوشش داده شود و به عنوان ابر قدرتی آمریكا كه به نوعی به تدریج در حال افول است لطمه ای وارد نشود.

* كار شناس ارشد روابط بین الملل
به نقل از تابناک