تبلیغات
تلویزیون ایران - پرونده موسوم به یک میلیارد دلار مختومه است
تاکید مجدد دادستانی دیوان محاسبات:
پرونده موسوم به یک میلیارد دلار مختومه است
در پی اطلاعیه روابط عمومی دیوان محاسبات در خصوص مختومه نشدن پرونده موسوم به یک میلیارد دلار، دادستانی دیوان محاسبات ، موضع روابط عمومی دیوان را نادرست دانست و بر مختومه شدن پرونده موسوم به یک میلیارد دلار تاکید کرد.
به گزارش ایرنا در پی توضیح روابط عمومی دیوان محاسبات پیرامون پرونده موسوم به یک میلیارد دلار ، دفتر دادستانی دیوان محاسبات کشور در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا ضمن تاکید دوباره بر مختومه شدن پرونده مزبور اعلام کرد: پرونده های متعددی از حوزه نفت و گاز از جمله پرونده های مورد اشاره روابط عمومی دیوان محاسبات در دادسرای دیوان مطرح و در حال رسیدگی است که هیچ یک از آنها ارتباطی با پرونده مختومه موسوم به یک میلیارد دلاری تحت کلاسه 489/88 رسیدگی شده به تاریخ 17/6/88 ندارد.
در ادامه این توضیح آمده است: اصولا روابط عمومی اطلاعی از کیفیت این رسیدگی ها ندارد، لذا ضروری است از هرگونه اظهار نظر که شائبه دخالت در امور داوری بخش های رسیدگی دیوان را داشته باشد، پرهیز شود.
گفتنی است درپی مصاحبه اختصاصی ایرنا با اصغرعربیان دادستان دیوان محاسبات کشور مبنی بر اینکه حسابرس این دیوان در گزارش سال گذشته دولت انحرافاتی یافته که یکی از آنها مربوط به اختلاف حساب یک میلیارد دلار بود اما پس از بررسی آن در دادسرای دیوان محاسبات، این پرونده اکنون مختومه شده است ، روابط عمومی دیوان محاسبات کشور دربیانیه ای عنوان کرده بود:اختلاف حساب فیمابین شرکتهای تابعه وزارت نفت و خزانه داری کل کشور در نتیجه بررسی مجدد ارقام آن به بیش از 1.058.000 دلار رسید و فرآیند رسیدگی و نتایج حاصله برخی از این اقلام جهت اطلاع و تنویر افکار عمومی اعلام می گردد.
پیش از این دکتر اصغر عربیان، دادستان دیوان محاسبات کشور در گفت‌ وگو با ایرنا اعلام کرده بود حسابرس این دیوان در گزارش سال گذشته دولت انحرافاتی یافته که یکی از آنها مربوط به اختلاف حساب یک میلیارد دلاری بود؛ اما پس از بررسی آن در دادسرای دیوان محاسبات، این پرونده اکنون مختومه شده است.
در همین حال محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه علنی مجلس در پاسخ به تذکر اصغر زارعی نماینده تهران در انتقاد از عملکرد هیات رییسه مجلس نسبت به قرائت گزارش تفریغ بودجه سال 85 گفت: اختلاف حساب بین شرکت‌های تابعه وزارت نفت و بانک مرکزی در خصوص یک میلیارد دلار در دادسرای دیوان محاسبات برطرف و پرونده مختومه شد.
به گزارش ایرنا، زارعی در تذکر خود اظهار کرده بود: هنگامی که گزارش تفریغ بودجه 85 در صحن علنی قرائت شد، رییس مجلس تاکید کرد که باید موضوع یک میلیارد دلار پیگیری شود که چرا به خزانه کل کشور واریز نشده است.
وی افزود: این موضوع در ایام انتخابات خوراک و مستمسک بزرگی برای عده‌ای شد و یکی از مهم‌ترین بحث‌ها، پایه و اساس این دروغ و اتهام به دولت شد.
این نماینده اصولگرای مجلس هشتم تصریح کرد: بحث یک میلیارد دلار تاثیر بسیاری یقینا در فضای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم داشت.
زارعی یادآور شد که بنده در آن زمان در اخطار قانون اساسی اعلام کردم که نمی‌توان به گزارش غلط استناد کرد.
محمد حسن ابوترابی‌فرد در پاسخ به این تذکر گفت: اختلاف حساب بین شرکت‌های تابعه وزارت نفت و بانک مرکزی در دادسرا مورد بررسی قرار گرفت که مستنداتی که در آنجا ارائه شد، موجب شد این پرونده مختومه اعلام شود و اختلاف حساب بین شرکت‌های تابعه وزارت نفت و بانک مرکزی برطرف شد.
ابوترابی گفت: البته آن زمان نیز گفته شد که این اختلاف حساب به این معنا نیست که این پول گمشده است.
وی تصریح کرد: هم اکنون نیز اختلاف حساب بین شرکت‌های تابعه وزارت نفت و خزانه کل در دست بررسی است.
ابوترابی فرد بار دیگر تاکید کرد: گزارش دیوان محاسبات قبل از اینکه به دادسرای این دیوان برود، در گزارش تفریغ بودجه اعلام شده است.

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 729117