تبلیغات
تلویزیون ایران - رقابت برای افزایش مبادلات تجاری با ایران؛ مهربطلان بر تلاش بیهوده غرب برای تحریم
رقابت برای افزایش مبادلات تجاری با ایران؛ مهربطلان بر تلاش بیهوده غرب برای تحریم
کوالالامپور - تلاش و رقابت بسیاری از کشورها به ویژه در منطقه جنوب شرق آسیا برای افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی خود با جمهوری اسلامی ایران نشانه ای آشکار از بی اثر بودن تحریم های اعمال شده غرب علیه ایران و مهر بطلانی بر تلاش های جدید آنان برای اعمال تحریم های بیشتر بر ایران است.
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از مالزی، کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا بارها با تاکید بر نقش جمهوری اسلامی ایران در معادلات سیاسی و اقتصادی منطقه و جهان، خواستار گسترش روابط خود با تهران شده اند که در حقیقت این روابط منافع دو طرف را به دنبال خواهد داشت.
با توجه به افزایش روزافزون مناسبات تجاری و اقتصادی ایران با کشورهای جنوب شرق آسیا به ویژه مالزی و دیگر کشورهای جهان به دلیل ظرفیت های موجود در جمهوری اسلامی ایران، تحقق خواسته های غرب برای اعمال تحریم های بیشتر بر ایران آب در هاون کوبیدن است.
مصطفی محمد، وزیر تجارت خارجی در این خصوص به خبرنگار ایرنا در کوالالامپور، گفت: کشورش تمایل زیادی برای گسترش مبادلات صنعتی و تجاری خود با جمهوری اسلامی ایران دارد.
وی خاطرنشان کرد که علیرغم همه مسایل پیش آمده کشورش به طور جدی به دنبال افزایش حجم مبادلات تجاری و اقتصادی خود با ایران است.
وی درباره وضعیت موجود تبادلات تجاری میان دو کشور گفت: افزایش تبالات تجاری میان دو کشور در دستور کار وزارت صنعت و تجارت خارجی مالزی قرار دارد.
محمد تاکید کرد: در حال حاضر بیشترین صادرات ایران به مالزی شامل نفت و محصولات نفتی است و در مقابل نیز تولیدات الکترونیکی و روغن پالم بیشترین صادرات مالزی به ایران را تشکیل می دهد.
مصطفی محمد افزود: دولت متبوعش آماده افزایش میزان تبادلات تجاری و نیز افزایش تنوع در محصولات مبادله شده میان دو طرف است.
وزیر صنعت و تجارت خارجی مالزی در عین حال گفت: مالزی علاقه دارد که نسبت به سایر محصولات تولیدی ایران شناخت بیشتری به دست آورد و بایستی این تولیدات به تجار مالزیایی معرفی و شناسانده شود.
یک کارشناس ارشد تجاری مالزی نیز گفت: به رغم تلاش هایی که برای ایجاد مشکلات تجاری کشورها با ایران صورت گرفته، این کشور بازار مناسبی برای کالاهای مالزی محسوب می شود.
ذوالکیفلی محمد افزود: ایران علاقه زیادی به کالاهای با کیفیت مالزی داشته و با وجود آنکه بسیاری از کمپانی های مالزیایی تازه با بازار ایران آشنا شده اند، اما به خوبی جای خود را در بازار این کشور باز کرده اند.
این کارشناس مرکز توسعه صادرات مالزی خاطرنشان کرد که در هفت ماهه اول سال جاری میلادی تجار و بازگانان مالزیایی بیش از یک میلیارد و یکصد و نود میلیون رینگیت به ایران کالا صادر کرده اند که این میزان همچنان به صورت تصاعدی رو به افزایش است.
به گفته ذوالکیفلی محمد بیست و هشت کمپانی مالزیایی شرکت کننده در نهمین نمایشگاه بین المللی تجاری تهران همچنین بیش از 13 میلیون رینگ سفارش کالا و خدمات دریافت کرده اند که این در نوع خود بی نظیر بوده است.
وی با اشاره به میزان صادرات مالزی در سال گذشته به ایران به ارزش دو میلیارد و چهارصد و پنجاه میلیون رینگت تاکید کرد که چشم انداز تجارت بین دو کشور روشن و در آینده نیز رو به افزایش خواهد بود و این کشور قصد ندارد به هیچ بهانه ای خود را از منافع روابط اقتصادی با ایران محروم کند.
میزان صادرات مالزی به ایران در سال گذشته 45/2 میلیارد رینگیت و شامل محصولاتی نظیر مصالح ساختمانی،‌جاروبرقی، ‌محصولات پشمی، کائوچو، پمپ های کشاورزی، مواد شیمیایی بخش نفت و گاز، قطعات خودرو، صفحات تولید انرژی خورشیدی و لوازم خودرو بوده است و در مقابل بازار مالزی نیز دریافت کننده کالاهای ایرانی از جمله نفت، کالاهای کارخانه و صنعتی و محصولات کشاورزی بوده است که مالزی خواستار افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی خود با ایران است.
ذوالکفیل محمود دورنمای صادرات مالزی به ایران را بسیار درخشان دانست و گفت: خریداران مالزی اکنون به مالزی به عنوان منبعی برای کالاها و خدمات با کیفیت بالا نگاه می کنند.
آساق**2201**335**1535

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 728919